Posty

Wyświetlanie postów z wrzesień, 2015

Wegetariańska uczta wśród dzikich zwierząt. Bobotie inaczej.

Obraz
Jakiś czas temu przy okazji wędrówek po Royal Natal odkryliśmy klasyczne danie z RPA zwane bobotie. Znajdziecie je tutaj: KLIK.
Stało się ono jednym z naszych ulubionych dzięki prostym składnikom, bogactwu smaków i złożonym aromatom. Gotowaliśmy je w domu. Wspominaliśmy też w czasie jednej z naszych podróży, gdzie raczyliśmy się nim w pensjonacie przed jedną z wypraw. O niej też napiszę za chwilę.
Dziś Bobotie, zaprezentujemy w nieco inny sposób. Alternatywnie. Bezmięsnie. Oto uczta dla wegetarian, co zwłaszcza w kontekście opowieści o zwierzętach ma sens.
Danie jest proste w przygotowaniu, choć ilość składników jest spora.
WEGETARIAŃSKIE BOBOTIE
Przepis na 4 porcje pieczone w obręczach o średnicy około 8cm lub w naczyniu do zapiekania o powierzchni około 200-250 cm kwadratowych.
Składniki:

mieszanka przypraw:
łyżeczka nasion kuminu
łyżeczka nasion kolendry
1/3 łyżeczki nasion kozieradki
1/4 gwiazdki anyżu
2 goździki

pozostałe przyprawy:
łyżeczka oregano
łyżeczka chili w proszku
łyżeczka curry

Na bobo…

Chleb jęczmienny z owczym serem i kminkiem w szkockiej scenerii - wspominamy Falkirk.

Obraz
Cieszę się, że znów uczestniczę we wspólnym wypiekaniu chleba w "Piekarni Amber". Brakowało mi tego :) Wrześniowy chleb zaproponowała Magda prowadząca bloga "Konwalie w kuchni". Przepis pochodzi z bloga Wisly "Zapach chleba" i świetnie wpisuje się swoimi smakami w nasze wspomnienia z wakacji. Jęczmienna mąka, owczy ser pasują do szkockiej scenerii jak ulał ;) W przepisie dokonałam drobnej zmiany. Niewielką część mąki zastąpiłam mieloną trawą jęczmienną, która nadała miąższowi zielony odcień i wzmocniła jęczmienny smak. Chleb upiekłam wyłącznie na zakwasie. Wygłodniały po miesięcznej przerwie spędzonej w lodówce po prostu szaleje...W moim chlebie ser rozpuścił się i jego smak wtopił się w smak chleba. Bardzo dobry wypiek, aromatyczny i wyjątkowy przywołuje wspomnienia kraju, za którym już tęsknimy. Chleb jęczmienny z owczym serem i kminkiem
Proporcje na 2 średnie bochenki  zaczyn
50 g aktywnego zakwasu żytniego
100 g mąki pszennej, chlebowej
120 g wody

Wszystk…

Parkin - imbirowy chlebek z Yorkshire. W poszukiwaniu Wichrowych Wzgórz...

Obraz
Po miesiącu podróży powróciliśmy do domu. Naszym celem była  Szkocja, ale ponieważ postanowiliśmy tym razem wybrać się tam samochodem, przejechaliśmy całą Brytanię. Dziś napiszę o pobycie w Anglii, w Yorkshire i miejscach związanych z powieścią "Wichrowe Wzgórza". Do wspomnień wybrałam proste danie-korzenne ciasto-piernik z Yorkshire nazywany parkinem. Wyobrażam sobie, że w XIX wieku, kiedy żyły siostry Brontë  i kiedy karierę w Brytanii robiły przyprawy zwożone z kolonii, takie ciasto mogło pojawić się na ich stole do popołudniowej herbaty. Skorzystałam z przepisu londyńskiego szefa kuchni Marka Hixa. Ciasto proste i zyskuje z czasem na smaku i wilgotności. Warto je upiec jakieś dwa dni przed konsumpcją.

Parkin - imbirowy chlebek z Yorkshireproporcje na foremkę o wymiarach 22 cm X 22 cm 115 g masła (plus do wysmarowania foremki)  115 g czarnej melasy 3 łyżeczki miodu wrzosowego* 225 g mąki pszennej 110 g zmielonych drobno płatków owsianych 1 łyżeczka sody oczyszczonej 2 1/2 łyżecz…
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...