Posty

Wyświetlanie postów z grudzień, 2016

Ciasteczka Linzertorte ze świątecznymi życzeniami.

Obraz
Grudzień zjawił się zbyt szybko, a przecież to czas na pieczenie ciasteczek. Bez względu na okoliczności muszą one być, bo są  nieodłącznym smakołykiem tego okresu. Tym razem podajmy przepis na takie, które najlepiej jest upiec nie szybciej, jak około tygodnia przed świętami. Receptura, z której korzystamy od wielu lat jest autorstwa Ani-Bajaderki. Do wykonania ciasteczek najlepiej mieć bliźniacze wykrawacze, z których jeden ma środek do wycięcia okienka. Można wykrawacze do tych ciastek kupić bez problemu w specjalistycznych sklepach, a potem również wykorzystać je do wykrawania innych ciastek. Do przekładania używamy domowej konfitury z malin, która robiona jest latem właśnie z myślą o tym wypieku (niezbyt słodka, pięknie kontrastuje z przysypanymi pudrem wierzchem). Ciasteczka Linzertorte Składniki: 500 g mąki pszennej 300 g miękkiego masła 80 g cukru 150 g orzechów laskowych bez skórki (lekko przyrumienionych) 1 jajko i 1 żółtko 1/4 łyżeczki proszku do pieczenia 1 łyżeczka ekstraktu wanil…

Ruiskuorinen olutlimppu i turdus philomelos, czyli mówiąc po polsku - fiński chleb świąteczny i o śpiewaku słów kilka :)

Obraz
Święta zbliżają się do nas tak szybko. Czy ktoś podkręca nam kalendarz i zegar ? Jeśli tak i wiecie kto, to dajcie mi znać, potrzebna mi z "nim" poważna rozmowa ;) Tymczasem w  grudniowej Piekarni Amber pieczemy chleb zaproponowany przez Gucia, prowadzącego bloga Kuchnia Gucia. Chleb pachnący świątecznie, wyborny, niezwykły. Taki mi się wydawał po przeczytaniu przepisu i upieczeniu go. Guciu - dziękuję za ten pomysł :) Chleb upiekę również na Święta i z przyjemnością będę go powtarzać.

Ruiskuorinen olutlimppu - fiński chleb świąteczny Proporcje na dwa chlebki: Starter:
około 1 g świeżych drożdży
75 ml zimnej wody
150 ml/90 g mąki pszennej (typ 650)
1/2 łyżeczka soli

Ciasto:
125 ml wody (temperatura pokojowa)
125 ml ciemnego piwa  25 g świeżych drożdży lub 8 g suszonych
60 g mąki żytniej razowej
50 g mąki graham 2 łyżeczki kopru włoskiego
skórka otarta z 2 pomarańczy
1 łyżeczka mielonego imbiru
2 goździki utarte na proszek w moździerzu 90 g melasy
2 łyżki masła (roztopionego i przestudzone…
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...