Chlebek turecki na Światowy Dzień Chleba.

Jak co roku 16 października świętujemy Światowy Dzień Chleba. Nie ma lepszego chleba nad domowy. Na co dzień piekę głównie chleby żytnie na zakwasie. Jednak z okazji święta postanowiłam upiec chleb, który marzy mi się od dawna. Wiele, wiele lat temu bardzo lubiłam bułki tureckie. Czasem można było też kupić chlebek. To to samo ciasto tylko w innej postaci. Uwielbiałam to pieczywo. Dziś tych smaków na próżno szukać. Nawet renomowana trójmiejska piekarnia wypieka coś, co tylko z nazwy przypomina ten sprzed lat. Mój wypiek jest niezbyt słodki, wystarczy mi słodycz rodzynek ale smak i wygląd chleba odpowiada temu, który znam sprzed lat. Następnym razem upiekę go bez foremki :) 


CHLEBEK TURECKI


proporcje na foremkę o wymiarach 30 x 10 cm

375 g mąki pszennej chlebowej (typ 650)
250 ml mleka
10-12 g świeżych drożdży
1 łyżeczka brązowego cukru
80 g melasy (użyłam z chleba świętojańskiego)
15 g słodu jęczmiennego, palonego 
80 g rodzynek
1/2 łyżeczki soli
35 g roztopionego masła

Rodzynki zalać wrzątkiem i odstawić. Lekko podgrzać mleko. 
Nastawić rozczyn: drożdże rozkruszyć, dodać cukier, ok. 50 g mąki z całości i mleka tyle, żeby całość miało konsystencję gęstej śmietany. Odstawić w ciepłe miejsce i odczekać aż rozczyn urośnie. W tym czasie roztopić i ostudzić masło oraz mleko wymieszać z melasą (ewentualnie razem podgrzać).

Do dzieży robota (lub do misy, czy na blat kuchenny, wszystko zależy czy wyrabiamy ciasto ręcznie czy mechanicznie) wsypać mąkę, dodać sól i słód, razem wymieszać. Do masy dodać mleko z melasą i wyrośnięty rozczyn. Całość wyrabiać do momentu aż dobrze połączy się w całość i nie będzie się lepić (ok. 8 min.). Wtedy stopniowo dodawać roztopione masło, cały czas wyrabiając masę. Na koniec odcedzić, wypłukać i osuszyć rodzynki, dodać je do masy, razem zwinąć w kulę i odstawić pod przykryciem (w ciepłe miejsce) do podwojenia objętości. 

World Bread Day, October 16, 2018
Następnie ciasto włożyć do wysmarowanej tłuszczem formy, znów przykryć i odczekać aż ponownie podwoi objętość. Posmarować bochenek mlekiem i piec w nagrzanym do 180 stopni C piekarniku z termoobiegiem przez 40 minut. Po upieczeniu ostudzić na kratce. Świetny z miodem, twarożkiem lub domowymi konfiturami :)

Chlebek turecki dołączam do domowych piekarzy, którzy jednoczą się  w corocznej akcji Zorry - blogowym World Bread  Day od 2006 roku ( KLIK ! ). 









12 komentarzy:

  1. Jaki piękny ma kolor ten chleb , chleb karmelek :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Małgosiu,
    uroczy chleb. I taki bardzo wschodni.
    Świętujmy!

    OdpowiedzUsuń
  3. Wspaniały chleb by uczcić ten dzień!
    Uwielbiam go!
    Najlepszego dla Nas!

    OdpowiedzUsuń
  4. Małgosiu, tak dawno u Ciebie nie byłam, w dawnym życiu, jak miałam więcej czasu. Żałuję. A może mi się tylko wydaje z tym czasem i po prostu powinnam częściej zaglądać do Ciebie... Chleb mnie ściągnął, zachęciłaś mnie :). Szybciutko przeleciałam w myślach listę składników, chyba wszystkie mam. Coś mi się wydaje, że sprawdzę, czy może wyrastać długo w lodówce zamiast w cieple :). Dziś zamieszę, choć tak się dołączę do świętowania. Pozdrawiam Cię ciepło.
    Tarzynka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tarzynko witaj, ależ niespodzianka :) Cieszę się, że wpadłaś i dałaś jakiś znak. To było tak dawno...Uściski i udanego świętowania :)

      Usuń
  5. Pachnie mi ten chlebek tak,że chyba nie zasnę ;-)
    Nie umiem piec chleba,ale znam piekarnię,gdzie pieką najlepszy chleb na świecie.Tylko jest bardzo daleko.
    To najsmaczniejszy,jaki w życiu jadłam,ale nie wątpię,że i Twoje chlebki smakują wybornie.
    Pozdrawiam!
    I.

    OdpowiedzUsuń
  6. Your loaf looks delicious. Thank you for your participation in WBD!

    OdpowiedzUsuń