Chleb dyniowy na zakwasie pszennym.

W ostatniej w tym roku Piekarni upiekliśmy chleb dyniowy (z dodatkiem miąższu i w kształcie dyni). Przepis pochodzi z bloga – Home baking blog, ale zrobiłam w nim kilka zmian i podaję przepis z tymi zmianami, żeby móc  z niego korzystać w przyszłości. Bardzo wdzięczne ciasto, z którym świetnie mi się pracowało. Nie musiałam  w czasie wyrabiania, składania itp. czynności podsypywać mąką.   Kształt także cieszy. Jeśli interesują Was dyniowe bułeczki, polecam przepis na blogu TU-KLIK.


Przepis na dwa chleby o wadze ok. 612 g

zakwas pszenny

150 g wody
150 g mąki pszennej razowej
15 g dojrzałego zakwasu żytniego

Składniki zmieszaj i odstaw w ciepłe miejsce na 12 godzin w temperaturze 25-27 ° C (mój zakwas musiał postać jeszcze dobę, dokarmiony, żeby dobrze pracować).

przygotowanie dyni (potrzebujemy 200 g)

Dynię umyj, pokrój na kawałki, wydrąż środek z pestkami. Ułóż kawałki na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i piecz w 200 stopniach C przez 20 minut. Jeśli masz odmianę z twardą skórą, możesz upiec ją w kawałkach bez obierania, a po upieczeniu skórkę oddzielić. Jeśli masz dynię, którą łatwo obrać, możesz zrobić to przed pieczeniem. Potrzebną ilość zmiksuj na puree. Pozostały miąższ możesz zamrozić i wykorzystać przy kolejnym pieczeniu :)

bibosz

50 g suszonej żurawiny
30 g wody do namaczania

Owoce zalej wodą i odstaw do napęcznienia na 3-4 godziny.

ciasto właściwe

400 g mąki pszennej typu 650
100 g mąki żytniej typu 720
315 g zakwasu pszennego
puree z dyni ( powinno być ok. 200 g)
120 g wody
5 g świeżych drożdży
70 g miodu (użyłam gryczanego)
15 g soli

dodatkowo:

1 jajo rozbełtane (do posmarowania chleba)
1-2 łyżki jogurtu, śmietany w temperaturze pokojowej
1 łyżeczka cukru

Ze śmietany, cukru i drożdży zrób rozczyn, który gdy podrośnie możesz użyć. Zagnieć wszystkie składniki na gładkie ciasto i na końcu wgnieć żurawinę. Po wyrobieniu pozwól, aby ciasto dojrzewało w naoliwionej misce przez 90 minut (złóż po 30/60 minutach).

Wyjmij ciasto na posypaną mąką powierzchnię roboczą, odetnij 40 g ciasta na patyczki dyniowe i odłóż na bok. Podziel pozostałe ciasto na 2 równe kawałki (po około 600 g). Obiema rękami chwyć przeciwległe krawędzie ciasta, lekko rozciągnij i uderz w środek. Chwyć pozostałe dwie przeciwległe krawędzie ciasta, lekko rozciągnij i złóż jak kopertę z listem w kierunku środka. Obróć ciasto, zaokrąglij i pozostaw na 15 minut. Zrób to samo z drugim kawałkiem ciasta.

Następnie wytnij 2 kółka (średnica ok. 30 cm) z papieru do pieczenia, wytnij 8 sznurków ze sznurka kuchennego o długości około 50 cm i zanurz w oleju. Zawiąż 4 sznury razem z węzłem na środku i umieść je w kształcie gwiazdy na papierze do pieczenia. Na każdą połóż jedną kulę ciasta. Poprowadź sznurki równomiernie nad kulami ciasta i luźno zwiąż je ze sobą, aby ciasto się podniosło.


Z odłożonego ciasta uformuj 2 ogonki dyni, zrób palcem otwór w kulach ciasta i włóż łodygi między sznurki. Przykryj bochenki i zostaw na około 1 godzinę w temperaturze pokojowej.
Chleb dyniowy piecz w temperaturze 210 ° C, zmniejszając temperaturę do 180 ° C z termoobiegiem. Czas pieczenia ok. 35 - 40 minut. Na ok. 10 minut przed końcem pieczenia chleb wyjmij i posmaruj rozbełtanym jajkiem. Po upieczeniu zostaw chleb do wystudzenia na drucianej siatce. Zdejmij sznurki i ciesz się smakiem i aromatem chleba :) Smacznego !

Chleb dyniowy na blogach:

Akacjowy blog
Kuchnia Gucia
Kuchennymi drzwiami
Ogrody Babilonu
Moja akademia smaku
Moje małe czarowanie
Zacisze kuchenne

7 komentarzy:

  1. Piękny chlebek. Pozdrowienia dla Piekarzy. Wspólne pieczenie jest świetne.

    OdpowiedzUsuń
  2. Twój chleb Małgosiu jest bardzo piękny i świetnie upieczony.
    Bardzo dziękuję za wspólne chwile w naszej wirtualnej Piekarni!

    OdpowiedzUsuń
  3. Małgosiu, piękny bochen:-)Życzmy sobie kolejnych spotkań w przyszłym roku:-) Buziaki:-)

    OdpowiedzUsuń
  4. No i właśnie Twój chlebek Gosiu jest mistrzowski. Coś to wiązanie mi nie wyszło. Do zobaczenia w przyszłym Piekarniczym roku.

    OdpowiedzUsuń
  5. Piękny błyszczący bochenek z profesjonalnie zrobionym dyniowym ogonkiem. Dziękuję za wspólne spotkania w 2019 roku i życzę udanych wypieków na Święta oraz cały 2020 rok.

    OdpowiedzUsuń
  6. Łał! Jaki piękny!
    Dziękuję za kolejny rok wspólne do wypiekania! Do następnego!
    Buziaki!

    OdpowiedzUsuń
  7. Jak fajnie,że macie takie wirtualne piekarnie.
    To cieszy, takie wspólne pieczenie chlebka.
    Twój wygląda cudownie!
    Pozdrawiam-)
    Irena

    OdpowiedzUsuń