Chleb żytni z dodatkami.

Chleb żytni to podstawa. Od czasu do czasu jako "przerywnik" piekę chleb pszenny, albo bułki lub inne pieczywo, ale już pod koniec konsumpcji tegoż marzy mi się powrót do ulubionego pieczywa. Dziś chleb z dodatkami dla urozmaicenia.



Składniki na dwie foremki:

zaczyn
130 g aktywnego zakwasu, odżywionego dzień wcześniej
340 g wody
400 g mąki żytniej typ 960

Aktywny zakwas wymieszać z wodą, następnie dodać mąkę, wymieszać i odstawić pod przykryciem np. na noc. 

dodatki:
25 g nasion słonecznika
25 g siemienia lnianego
25 g nasion chia
26 g quinoa
25 g sezamu
160 g gorącej wody

Ziarna zalać gorąca wodą, przykryć i odstawić na noc tak jak zaczyn.

ciasto właściwe
cały zaczyn
dodatki namoczone na noc
400 g wody
500 g maki żytniej typ 960
2 łyżeczko soli
1 łyżka słodu żytniego, palonego (można pominąć)

Do miski, w której będziemy robić ciasto chlebowe włożyć zaczyn, wlać wodę, włożyć namoczone  na noc dodatki i całość dobrze wymieszać. Następnie dodać mąkę, słód i sól,  wymieszać na jednolitą masę. Ciasto włożyć do foremek wyłożonych pergaminem. Ugnieść mokrą dłonią, żeby nie było warstw powietrza w środku i wygładzić wierzch. Odstawić w ciepłe miejsce, pod folię do wyrośnięcia. U mnie to trwało 2,5 godziny, ale przy słabiej działającym zakwasie może to być do 4 godzin. Piec 25 minut z termoobiegiem w 230 stopniach C i 30 minut w 210 stopniach C. Po upieczeniu wystudzić na kratce.

1 komentarz:

  1. Jej , jaki piękny żytni chleb , ja Małgosiu mam tak samo , bułeczki wow, chleb pszenny czy orkiszowy wow , ale hm, takie one pyszne, ale bym zjadła cięższy , konkretny chleb żytni :D , lub jakiś choć mieszany

    OdpowiedzUsuń