Łosoś sous vide w sosie pomidorowo - pomarańczowym ze szpinakową kulką i warzywami.

Jest z tym sporo pracy. Zwłaszcza przygotowanie po raz  pierwszy kulek szpinakowych może frustrować. Ale efekt gwarantuje radość dla podniebienia, a w przypadku gości - uznanie za kunszt kucharza, bo i smak i prezentacja dania ujmuje. Jest tylko jedno "ale" - posiadanie sprzętu do gotowania produktów zamkniętych próżniowo w stałej temperaturze w kąpieli wodnej. Krótko mówiąc - metodą sous vide. Jeśli Wasza pasja gotowania nie doprowadziła Was jeszcze do nabycia takowych gadżetów, przygotujcie rybę inaczej i skorzystajcie z pozostałej części przepisu. Polecam jednak metodę sous vide, bo delikatna, rozpływająca się w ustach ryba z kremowym sosem i dodatkami to prawdziwe niebo w ustach.


Łosoś sous vide w sosie pomidorowo - pomarańczowym ze szpinakową kulką i warzywami


Składniki (na 2 porcje):
250-300 g fileta łososia bez skóry (gruby kawałek ok. 2-3 cm grubości)
zioła do ryby (np. świeża mięta lub tymianek lub bazylia)
150 g świeżych liści szpinaku
1-2 szalotki
2 ząbki czosnku
300-400 g pomidorów (po sezonie pomidory z puszki)
1 szklanka świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy
opcjonalnie 100 ml bulionu warzywnego
masło
sól i pieprz do smaku
oliwa z oliwek

Wykonanie:
Wykrawamy równe filety z łososia (możliwe grube, pozbawione skóry). Na pół godziny umieszczamy je w wodzie z solą, dzięki temu ryba będzie bardziej ścisła. Następnie suszymy je, wkładamy do plastikowej torebki, dolewamy troszkę oliwy, dodajemy zioła i kilka cieniutkich plasterków czosnku, po czym zamykamy próżniowo. Gotujemy w kąpieli wodnej w temperaturze 46-48 stopni C przez 30-45 minut w zależności od grubości filetów.


Przygotowujemy kulki szpinakowe. Wybieramy po 7 sporych, w miarę równych listków szpinaku na kulkę. Układamy je w rozetkę na pergaminie. Gotujemy na parze przez około 2 minuty. Pozostały szpinak przyrządzamy z czosnkiem, szalotką i opcjonalnie łyżką posiekanych pomidorów (bez skóry), doprawiając solą i pieprzem. Szpinak powinien być przygotowany tak, by można z niego ulepić kulkę,  którą osadzamy na "rozetce" z liści szpinaku. 


Następnie zawijamy listki tak, by stworzyć kulkę przypominającą małą kapustkę. Formujemy ją w rękach, by uzyskała regularny kształt, po czym gotujemy na parze przez około 2 minuty. 


Po wyjęciu odkładamy na talerz i smarujemy oliwą z oliwek. Dzięki temu kulki szpinakowe uzyskają połysk i atrakcyjny wygląd.

Przygotowujemy sos. Podsmażamy na maśle czosnek z szalotką. Dodajemy posiekane pomidory. Smażymy przez kilka minut, po czym dolewamy sok pomarańczowy i (opcjonalnie) bulion warzywny. Doprawiamy solą i pieprzem. Gotujemy na małym ogniu, redukując płyn. Miksujemy, by uzyskać jednolita konsystencję. W zależności od potrzeb - możemy wykorzystać konsystencje gęstego sosu lub gęstej zupy. Propozycje podania zobaczycie na poniższych zdjęciach.


Kulka szpinakowa jako dodatek w daniu dla mięsożerców :)


Smacznego :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz