Sernik cytrynowy - najlepszy z najlepszych.

 Ten sernik piekłam kilkukrotnie i za każdym razem zachwyca nas swoim smakiem. Jest wyborny i z polewą, którą można wykorzystać do innych ciast tworzą duet doskonały. Myślę, że najważniejsze to znaleźć balans między smakiem cytryny i cukru. Owoce mają różną słodycz, w zależności czy są bardziej, czy mniej dojrzałe. Trzeba próbować i dostosować smak do swoich wymagań. Przepis znam dzięki Joannie, która przetłumaczyła go z nieistniejącej już rosyjskojęzycznej strony. Pozwiększałam nieco proporcje z pierwotnej receptury, żeby uzyskać wyższe ciasto.


Składniki na tortownicę o średnicy 23 cm:

na spód:
210 g zmielonych ciastek typu digestive
1-2 łyżki cukru trzcinowego
6 łyżek stopionego masła 

na masę sernikową:
185 g drobnego cukru
1000 g sera śmietankowego typu cream cheese w  pokojowej temperaturze
1,5 łyżki otartej skórki otartej (z niewoskowanej cytryny)
1/3 szklanki świeżo wyciśniętego soku cytrynowego 
6 jaj z wolnego wybiegu
10 g cukru z prawdziwą wanilią
1/4 łyżeczki soli
185 ml śmietany 36  % 

na cytrynową glazurę:

0,5 szklanki świeżo wyciśniętego soku z cytryny 
3 jaja + 1 żółtko
185 ml  drobnego cukru
3 łyżki zimnego masła pokrojonego w kosteczki 
1,5 łyżki śmietany 36 %
szczypta soli

do dekoracji
galaretki cytrynowe w cukrze
listki melisy

Do upieczenia sernika potrzebujemy kartki ze zwykłej gazety, takiej codziennej (nie kolorowej!). Cztery kartki składamy wzdłuż na pół i ponownie na pół. Powstałe opaski wkładamy do miski, zlewu, zalewamy wodą i czymś ciężkim przyciskamy żeby nie wypływały.

Wykonanie:
Przygotować foremkę - wysmarować boki i spod masłem, wyłożyć spód papierem do pieczenia, posmarować go.

Składniki spodu wymieszać, powstałą masą wyłożyć dno tortownicy o średnicy 23 cm. Dobrze ugnieść. Piec 15 -18 minut w temperaturze 165 stopni C bez termoobiegu. Wystudzić przez około 30 minut - do uzyskania pokojowej temperatury.

Zmiksować 1/4 szklanki cukru ze skórką cytrynową. Powstały cukier cytrynowy dodać do zwykłego cukru. Ubić lekko serek (ok. 5 sek.), dodać cukier, ubijać do uzyskania gładkiej masy, dodać jajka (po 2 na raz) wymieszać.  Dodać sok z cytryny, cukier z prawdziwą wanilią i sól. Mieszać krótko - ok. 5 sekund. Dodać śmietankę  i znów mieszać około 5 sekund. Uzyskaną masę spróbować, jeśli smak jest dobry wylać na podpieczony i wystudzony spód. Krótkie ubijanie powoduje, że sernik nie jest zbyt napowietrzony. Dzięki temu uzyskujemy kremową konsystencję i równe ciasto.

Wyjąć z wody dwie opaski gazet, owinąć nimi boki sernika i wstawić do nagrzanego piekarnika (bez termoobiegu!) do 250 stopni C na 10 minut. Następnie wyjąć sernik, ostudzić w międzyczasie piekarnik do 160 stopni C, owinąć sernik nowymi dwiema opaskami wyjętymi z wody, wstawić do piekarnika na ok. 50 minut.  Wyłączyć piekarnik, lekko uchylić drzwiczki, zostawić sernik na godzinę. Potem studzić jeszcze 2 godziny już poza piekarnikiem, a w tym czasie zrobić glazurę.

W małym rondelku dobrze rozgrzać sok z cytryny (nie dopuszczając do zagotowania). W misce ubić widelcem jaja z żółtkiem. W czasie ubijania dodawać porcjami cukier, a następnie cienką strużką wlewać gorący sok. Uzyskaną masę przelać do rondelka, postawić na małym ogniu i gotować, cały czas mieszając, dopóki masa nie osiągnie 77 stopni C. Przyda nam się tu termometr cukierniczy, ale jeśli go nie macie to temperaturę poznacie po tym, że masa gęstnieje jak budyń. Zdjąć z ognia, dodać porcjami zimne masło, mieszając, by się roztopiło. Następnie dodać kremówkę i sól. Dokładnie wymieszać. Glazurę przelać przez sitko, przykryć folią i włożyć do lodówki, żeby była zimna. Na ostudzony sernik  wylać zimną glazurę, rozsmarować. Sernik wstawić do lodówki przynajmniej na 5 godzin.

6 komentarzy:

  1. Sernik to moje ulubione ciasto i kiedy dzieci były małe, często go piekłam.
    Wspaniały przepis, może kiedyś go zrobię dla koś bliskiego.
    Cudownie wygląda, apetycznie.
    Pozdrawiam serdecznie :-)
    I.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję Irenko, polecam przepis i pozdrawiam Cię serdecznie :) M

      Usuń
  2. Pięknie wygląda i pewnie kapitalnie smakuje. Bardzo lubię serniki. Pozdrawiam Urszula

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki Ula, bardzo smaczny jest :) Pozdrawiam serdecznie M

      Usuń
  3. Wspaniały, dopracowany w każdym szczególe

    OdpowiedzUsuń