Chleb mediolański - pszenny na drożdżach i zakwasie.

W ramach Czerwcowej Piekarni upiekłam chleb mediolański, zaproponowany przez Amber. Przepis pochodzi z bloga marcelpaa, a świetnym uzupełnieniem receptury jest film przedstawiający proces przygotowania wypieku - klik. Chleb bardzo udany, delikatny w smaku, w sam raz na letnie, upalne śniadanie. Polecam :)

chleb mediolański

Proporcje na 2 chleby:

350 g wody
30 g oliwy z oliwek
670 g białej mąki pszennej typ 550
14 g soli
7 g świeżych drożdży
20 g zakwasu (użyłam żytni)
5 g słodu, alternatywnie miód (użyłam jasny słód jęczmienny)

Przygotowanie ciasta

Zrób rozczyn ze świeżych drożdży, odrobiny letniej wody i mąki oraz słodu. Gdy wyrośnie, włóż wszystkie składniki do robota kuchennego i zacznij ugniatać na niskich obrotach. Po 2-3 minutach zwiększ prędkość wyrabiania i wyrabiaj ciasto przez około 10-15 minut, aż przejdzie test szyby. Gdy jest gotowe wyjmij ciasto z robota kuchennego i podziel na dwie równe części. Z każdej uformuj kule na nieposypanej mąką powierzchni. Upewnij się, że kulki ciasta są zamknięte na dole. Następnie kulki ciasta połóż na blachę do pieczenia pokrytą papierem, przykryj folią i odstaw do wyrośnięcia w temperaturze pokojowej na 30 minut.

Kształtowanie

Po czasie garowania połóż kulki ciasta na posypanej mąką powierzchni roboczej i lekko spłaszcz. Oba kawałki ciasta rozwałkuj wałkiem w jednym kierunku na grubość około 2 mm i długość około 60 cm. Następnie wyciągnij kawałki ciasta lekko na zewnątrz przy dolnej krawędzi i wciągnij je w czubek przy górnej krawędzi. Nadaje to kawałkowi ciasta lekko trójkątny kształt. Kawałki ciasta zacznij zwijać z szerokiej strony (jak gigantyczny rogalik). Ciasno zwiń do końca – najlepiej, jeśli jedną ręką wyciągniesz kawałek ciasta w wąskim miejscu, a drugą zwiniesz. Kawałki ciasta dociśnij w odpowiedni kształt i umieścić je z powrotem na blasze z wystarczającymi odstępami i zamknięciem skierowanym w dół. Następnie przykryj kawałki ciasta folią i wstaw je na noc do lodówki (maksymalnie na 24 godziny).


Pieczenie

Rozgrzej piekarnik z pustą blachą i naczyniem z gorącą wodą w dolnej części piekarnika – 220 st. C, grzanie górne i dolne. Po czasie garowania ułóż bochenki złączeniem do dołu na kawałku papieru do pieczenia i natnij powierzchnię ciasta wzdłuż ok. 2-3 cm na głębokość  ostrym nożem lub żyletką. Następnie bochenki wsuń  do piekarnika. Piecz chleb przez około 20 minut. Po 20 minutach wyjmij miskę z wodą z piekarnika, obniż temperaturę piekarnika do 190 stopni i piecz bochenki przez kolejne 10 -15 minut na złoty kolor. Po upieczeniu ostudź bochenki na ruszcie.


Chleb mediolański na blogach:
Akacjowy Blog
Konwalie w kuchni
Kuchnia Gucia
Kuchennymi drzwiami
Moje małe czarowanie
Ogrody Babilonu
Zacisze kuchenne

5 komentarzy:

 1. Ale ładnie upieczone!
  Podziwiam z zachwytem. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. O tak, ten chleb jest w sam raz na lato. Dziękuję za czerwcowe spotkanie w Piekarni.

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne chlebki. Na letni czas idealne. Pozdrawiam i do zobaczenia przy kolejnym wypieku:-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ależ piękny miękisz Gosiu :-) pieknie nam się piekło w czerwcu :-) dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 5. Popatrzę i popodziwiam, te cudne bochenki!

  OdpowiedzUsuń