Indie - Jaipur - Jantar Mantar.

Dziś zapraszam Was do naszych kolejnych wspomnień. Tym razem do Radżastanu i jego stolicy Jaipuru. Tam w XVIII wieku powstało niezwykłe obserwatorium astronomiczne założone przez maharadżę królestwa Amber. Sawai Jai Singh II, miłośnik astronomii założył kilka obserwatoriów, ale Jantar Mantar w Jaipurze jest największe i najlepiej zachowane. Wszystko znajduje się na otwartej przestrzeni. Przyrządy mają ogromne rozmiary. Miało to zapewnić dokładniejsze pomiary, wygodniejsze odczytywanie cieni i danych.


Całe miejsce zrobiło na nas ogromne wrażenie. Indie nie przestają nas zadziwiać, mają wiele do zaoferowania tym, którzy chcą po nich podróżować.


Laghu Samrat Yantra- zegar słoneczny, jest instrumentem do pomiaru czasu z dokładnością do 20 sekund. 


Nadiwalaja jantra – instrument do określania równonocy, składa się  dwóch równoległych dysków o średnicy 3.7 m


Dźajaprakasz jantra – półkule do odczytu trajektorii ciał niebieskich. To instrument złożony z dwóch półkul o średnicy 5,4 m odbijających odwrócony obraz nieba, umożliwiający obserwatorom swobodne poruszanie się po ich wnętrzach, by sporządzać odczyty.


Ram jantra  (budowla ze schodkami po lewej stronie zdjęcia)– instrument do ustalania azymutu ciał niebieskich.  Złożony jest z dwóch cylindrycznych struktur z gnomonem po środku do ustalania azymutu ciał niebieskich (w obserwatorium znajdują się dwa instrumenty tego typu).Samrat jantra – największy zegar słoneczny na świecie, z gnomonem o wysokości 22,6 m i dwoma kwadrantami ze skalą czasu o promieniu 15,15 m, mierzący czas lokalny z dokładnością do 2 sekund.Cień rzucany przez gnomon (z wieżyczką) odczytywany jest na półkolistych ćwiartkach okręgu zrobionych w płyt marmurowych)


Kapala jantra – instrument złożony z dwóch wklęsłych półkul położonych na osi wschód-zachód. Służy do ustalania koordynat ciał niebieskich zarówno w układzie współrzędnych astronomicznych jaki i w układzie współrzędnych równikowych.


Rasiwalaja – zespół 12 gnomonów do wyznaczania koordynat ciał niebieskich z 12 gwiazdozbiorów zodiaku.


Podobno w obserwatorium pracowało 20 astronomów prowadzących obserwacje. Uaktualniali tablice astronomiczne, przewidywali zaćmienia, monsuny, prognozy meteorologiczne i przepowiednie astrologiczne.


Obserwatorium przestało działać ok. 1800 r. Odrestaurowano je ok. 1900 roku, a pięć lat temu wpisano je na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

Na końcu jest zdjęcie grupy studentów, z którymi jechaliśmy pociągiem do Jaipuru. Wzbudzaliśmy ich spore zainteresowanie, ale nie byli męczący poza przyglądaniem się ;D Gdy spotkaliśmy się przypadkiem następnego dnia w Jantar Mantar, byli tym faktem niezwykle podekscytowani. Musiało dojść do wspólnego zdjęcia, a to zrobione przez nas jest miłą pamiątką. Mamy bardzo dużo pozytywnych wspomnień związanych z mieszkańcami tego kraju.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz