Pierogi z wiśniami mojej mamy.

Wbrew pozorom pierogi to wcale niełatwe danie. Oczywiście kluczem do sukcesu jest w tym daniu ciasto. Pierogi z wiśniami to wspomnienie dawnych lat i kwintesencja smaku lata. Jak zrobić pierogi z tak dużymi owocami jak wiśnie, w których ciasto będzie miękkie, a jednocześnie utrzyma farsz w środku i nie rozpadnie się podczas gotowania ? Przepis mojej mamy jest niezawodny, polecam :)


Pierogi z wiśniami

Składniki na ok. 40 pierogów
na ciasto:

500 g mąki pszennej luksusowej
1 jajo
1 łyżeczka miękkiego masła
woda gazowana (ok. 0,3 l)

1,2 kg wiśni

dodatkowo:
cukier
kwaśna śmietana
1 łyżka soli
2 łyżki oleju

Z podanych składników zagnieść ciasto. Podczas zagniatania wodę dodawać stopniowo, gdyż mąki mają różne właściwości chłonące. Gotową kulę włożyć do woreczka foliowego i odłożyć, żeby ciasto odpoczęło na ok. 30 min. W tym czasie umyć i wydrylować wiśnie. Nie należy robić tego wcześniej, gdyż wiśnie puszczą sok. Gdy już będą gotowe można, choć nie jest to konieczne, dodać do owoców trochę cukru. Wszystko zależy od dojrzałość wiśni i naszych preferencji smakowych.
Ciasto rozwałkowywać i wykrawać krążki na pierogi lub tak jak robi to moja mama, uformować wałek, kroić go na porcje, każdy kawałek rozwałkowywać w owalny placek i lepić pierogi. Pod koniec lepienia zagotować wodę w dużym garnku z dodatkiem soli i oleju. Na gotującą wodę wkładać delikatnie zrobione pierogi, odczekać aż wypłyną i pogotować ok. 1 min od wypłynięcia. Wykładać na ciepłe talerze, podać je z kwaśną śmietaną i ewentualnie z cukrem.

Smacznego :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz