Świąteczne życzenia od nas i od grubodzioba.

Mówią, że w Wigilię zwierzęta przemawiają ludzkim głosem. Nie słyszeliśmy. Od dziś jednak wiemy, że w Wigilię robią niektórym prezenty. 

Grubodziób to jeden z rzadziej u nas spotykanych ptaków. Widzieliśmy go kilkukrotnie w różnych okolicznościach. Odwiedził nawet kiedyś nasz taras wstukując się swym masywnym dziobem w łuski słonecznika. Bo to łuszczak, do tego jeden z większych.Nasze rzadkie spotkania z grubodziobem miały jednak jedną zasadniczą wadę. Otóż byliśmy my i ptak, aparat zaś odpoczywał w domu. Innym razem aparat przebywał z Małgosią, mnie zaś stojącego kilkanaście metrów dalej odwiedził on.Kiedy indziej byliśmy w komplecie, ale ptak postanowił zmienić towarzystwo zanim dosięgnęła go ręka sprawiedliwości, czyli migawka naszego aparatu. Do dzisiaj.W Wigilię ptak postanowił zrobić nam prezent. Zachęcony świeżą dostawą jedzenia pojawił się na sesję zdjęciową.Grubodziób choć zaledwie kilka centymetrów dłuższy od popularnej sikory bogatki, jest od niej trzy razy cięższy. To piękny i kolorowy ptak. W naszym kraju łatwiej zobaczyć go na wschodzie: na Suwalszczyźnie i w Puszczy Białowieskiej, gdzie chętnie gniazduje w starych drzewostanach.Kiedy nasze grubodzioby odlatują na zimę do Europy Zachodniej, do nas przylatują te ze wschodu. I chyba takiego, a raczej taką (bo to samica) udało się dzisiaj zobaczyć.Grubodzioby w kilku gatunkach spotkamy właściwie w całej umiarkowanej strefie klimatycznej od Europy do Azji, konkretnie od północnej Hiszpanii po Wyspy Japońskie. W Skandynawii i na Wyspach Brytyjskich będą jedynie na południu, ale incydentalnie pojawiają się też w cieplejszych stronach np. na wybrzeżach Maroka, Tunezji i Algierii.

15 komentarzy:

 1. Wesołych, Zdrowych i Pysznych Świąt Bożego Narodzenia

  Ptaszyny przecudnej urody

  OdpowiedzUsuń
 2. Dorada rzeczywiście prezentuje się pięknie!
  Radosnych i spokojnych Świąt i obyście nie tylko w Wigilię byli obdarzani takimi prezentami.:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy Magdo :) mamy nadzieję na spełnienie życzeń :) pozdrawiamy i odwzajemniamy życzenia

   Usuń
 3. Smakowitych i Spokojnych Świąt życzę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pięknych i szczęśliwych świąt!

  OdpowiedzUsuń
 5. Wesołych i magicznych Świąt!

  OdpowiedzUsuń
 6. wesołych świat :)
  A program z tym daniem oglądałam nawet. W życiu bym się za to nie wzięła. Ale wygląda fantastycznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krysiu-nie jest to trudne danie, tylko potrzeba na nie ciut więcej czasu niż zwykle poświęcamy na standardowe, codzienne jedzenie :)Dziękujemy za życzenia :)

   Usuń
 7. Jakie cudowne to danie! Szkoda, że dopiero po świętach je zobaczyłam. Ja karpia nie cierpię, więc u mnie na stole oprócz niego były dorsz (dla taty) i łosoś dla mnie. Ale doradę uwielbiam, a te łuski z ziemniaka mnie ujęły :) A przy okazji wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy Zuziu, Tobie również wszystkiego najlepszego na Nowy Rok, a doradę możesz zrobić w dowolnym czasie :) pozdrowienia

   Usuń
 8. Świetny patent z tymi ziemniaczanymi łuskami. Zdecydowanie muszę go wykorzystać przy najbliższej okazji! ;)

  OdpowiedzUsuń