"Być albo nie być" w Stratford upon Avon?

W ostatnie letnie wakacje podróżując po Anglii zastanawialiśmy się czy zajechać do Stratford upon Avon, miasta związanego z Williamem Szekspirem. Nie dlatego, że nie doceniamy dorobku geniusza, wręcz przeciwnie. Jednak naczytaliśmy się, że to miejsce bardzo komercyjne a my takich nie lubimy. Ostatecznie na pytanie "być albo nie być ?" odpowiedzieliśmy twierdząco. 

Do wspomnień z krótkiego pobytu w Stratford upon Avon skłoniły mnie jubileuszowe okoliczności. Właśnie minęła 400. rocznica śmierci dramatopisarza, który prawdopodobnie urodził się i zmarł 23 kwietnia. Przeżył 52 lata. Mark Twain powiedział kiedyś, że biografie Szekspira kojarzą mu się z brontozaurem z nowojorskiego muzeum - trochę kości i tona gipsowych rekonstrukcji. Nie będziemy zajmować się tu "gipsem", a faktów jest rzeczywiście niewiele. Wszystko dlatego, że autor "Hamleta" nie był  "personą" w ówczesnym świecie literatury i nikt specjalnie nie kwapił się, żeby zabezpieczyć dokumenty, czy przedmioty związane z jego życiem, zwłaszcza rękopisy i księgozbiór. Przypuszcza się, że spadkobiercy nie przywiązywali wagi do spuścizny Szekspira, a jego dom mieszkalny został zburzony przez ostatniego posiadacza, pastora Gastrell w latach siedemset sześćdziesiątych. Na dodatek od ponad setki lat różni "rewizjoniści" naukowi, zwani "antystratfordczykami" kwestionują istnienie Williama Szekspira. Podpierają się np. tym, że Szkspir jako człowiek z prowincji, nie mógł znać niuansów dworskiego protokołu, o których pisał...albo skąd wiedział tyle o Italii skoro w niej nie był...czy też dlaczego nie pozostawił żadnej biblioteki, skoro autor dramatów był oczytany w literaturze klasycznej...itp. itd. Spekulacji jest mnóstwo i zwykle pojawiają się one tam, gdzie brakuje dowodów. Z pewnością wiemy dużo więcej o jego dziełach niż o nim samym.

Oto dom rodzinny Williama Szekspira przy Henley Street. Przypuszcza się, że właśnie tu się urodził.

John i Mary - rodzice poety należeli do klasy średniej, ojciec był mistrzem cechu rękawiczników, rajcą miasta, a nawet w pewnym okresie burmistrzem. Dziś w budynku tym znajduje się Birthplace Museum.


William był trzecim z kolei dzieckiem, dwie jego starsze siostry zmarły w wieku niemowlęcym. Z żyjących sześciorga dzieci dziś są tylko potomkowie siostry Williama - Joanny. Linia Williama wygasła wraz ze śmiercią jego wnuczki Elżbiety w 1670 r.Tu na piętrze znajdowała się w czasach Szekspira Grammar School. Był to dawniej budynek guildhallu, czyli ówczesnego zarządu miasta. W szkole tej uczył się William łaciny, retoryki, kaligrafii, poznawał dzieła Owidiusza, Plauta, Terencjusza czy Horacego. Nauczycielami byli tu magistrowie z Oxfordu. 


W 1582 roku osiemnastoletni William ożenił się z osiem lat starszą od siebie Anne Hathaway. Anna była wtedy w trzecim miesiącu ciąży. W sumie mieli trójkę dzieci - Susannę oraz  bliźnięta o imionach Hamnet i Judith, urodzone w 1585. Hamnet zmarł mając 11 lat.  Niektórzy przypuszczają, że jego śmierć była jedną z inspiracji do napisania "Hamleta". Jakieś dwa kilometry od centrum można zobaczyć dom rodzinny Anne, który zachował się w dobrym stanie do dzisiaj.Nie jest to zwykła chata, raczej okazały dom z dwunastoma pokojami,  kilkoma sypialniami i ogrodem. Wielu badaczy uważa, że żona Szekspira była pierwowzorem bohaterki "Poskromienia złośnicy" ;)

Nie wiemy nic o siedmiu latach  z życia Szekspira, które nastąpiły po urodzeniu się bliźniąt. Biografowie dramatopisarza określają je mianem "the lost years". Jest wiele teorii na temat tego co mógł w tym czasie robić, najbardziej prawdopodobna, do której skłania się większość, mówi o dołączeniu do trupy teatralnej. Tak czy owak lata dziewięćdziesiąte zamykają okres młodostratfordzki  i otwierają przed Szekspirem prawdziwe, renesansowe życie ówczesnej metropolii, jakim był elżbietański Londyn.  Tam też pisał dramaty, grał w przedstawieniach i był współwłaścicielem Globe Theatre. Jego sytuacja finansowa była na tyle dobra, że kupił dom w Londynie oraz drugą co do wielkości posiadłość w Stratford - New Place. Wrócił do Stratford w 1613 roku, gdzie po trzech latach zmarł. Jest pochowany w kolegiacie Św. Trójcy, gdzie kupił sobie miejsce na pochówek za 440 ówczesnych funtów (zdjęcia  z) .Dzisiejsze Stratford jest urokliwym miastem, biorąc jednak pod uwagę, że odwiedza je rocznie 3,5 mln turystów nie jest tam łatwo,  zwłaszcza z parkowaniem. Poniżej domy przy Bridge Street, głównej arterii miasta.


Rzeka Avon, a w tle teatr, gdzie regularnie wystawia się sztuki Szekspira.


Dobudowana jest tu również replika okrągłej sceny elżbietańskiego teatru, zwana Swan. Odbywają się tam przedstawienia autorów współczesnych Szekspirowi i klasyków różnych okresów, a jemu samemu  poświęcony jest co roku jeden dzień.


Poniżej Nash House (belkowany dom z rusztowaniem) przy Chapel Street, dom Thomasa Nasha, pierwszego męża wnuczki Szekspira, Elizabeth Hall. W ogrodach przy domu znajdują się fundamenty New Place, ostatniego domu Szekspira.


W Stratford zobaczymy wiele starych, zabytkowych  budynków.


 Tu biblioteka publiczna.

 

W niektórych umieszczono hotele, poniżej sieci Mercure.


i Falcon Hotel.


Nie warto jednak szukać w tym mieście noclegów, bo ceny są tu wysokie.

Na koniec, żebyśmy nie byli gołosłowni,  drobne przykłady komercji ;)


"Reszta jest milczeniem"  W.Szekspir

15 komentarzy:

 1. Przepiękna zabudowa, bardzo klimatyczne miejsce. W ogólniaku namiętnie czytałam Szekspira, teraz jakoś mnie już do niego nie ciągnie ;)
  Tarta prezentuje się bosko i kusi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kasiu, może jeszcze przyjdzie czas na Szekspira :) Na tartę namawiamy :) pozdrowienia

   Usuń
 2. I nawet nie było takich tłumów jak na komercyjne miejsce:-) A tarta z tym twarożkowym nadzieniem boska!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo tłumów na ulicach unikaliśmy, zdjęcia zresztą robi się tam z trudem, bo uliczki są dość wąskie :)

   Usuń
 3. Też lubię taką tartę serowo-jabłkową. A podróż bardzo urokliwa, miejsce piękne i ważne, choć przemysł turystyczny i tłumy turystów faktycznie aż zniechęcają do odwiedzin. Ale i tak pewnie warto było.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Elu, przyjęliśmy do wiadomości, że albo wtedy, albo być może nigdy....więc warto było :)

   Usuń
 4. "Gwiezdne wojny" i Szekspir...? Na to bym nie wpadła ;)
  Wygląda mi to na urokliwe miasteczko; choć też nie przepadam za tłumami turystów. Ale tak to już jest - są takie miejsca, gdzie nie sposób być samemu.

  Ciacho wygląda pysznie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak wiadomo Szekspir to wcale nie był Szekspir tylko zupełnie ktoś inny. Szkoda tylko, że nie wiadomo kto, bo kandydatów jest dużo. Najpewniej Szekspir była kobietą. A tarta wygląda świetnie : )

  OdpowiedzUsuń
 6. Dawniej zaczytywałam się w dziełach Szekspira. Próbowałam nawet czytać w oryginale. ;)
  Chętnie odwiedziłabym to miejsce, choć podobnie jak Wy, chciałabym uniknąć tłumów i komercji.
  Tarta prezentuje się bardzo apetycznie!

  OdpowiedzUsuń
 7. Pyszny przepis!
  Dzięki za wycieczkę po bardzo klimatycznym miejscu.
  Pozdrawiam-)
  I.

  OdpowiedzUsuń
 8. A u Was tradycyjne coś dla duszy i dla ciała :-) Lubię do Was zaglądać...

  OdpowiedzUsuń
 9. Miasto turystyczne ale na Waszych zdjęciach spokojne i ciche:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Tarta bardzo smakowita!
  Z chęcią bym się do niej przysiadła i posłuchała Waszych opowieści o mieście Szekspira..., żeby uniknąć komercji na żywo...
  Miłego weekndu!

  OdpowiedzUsuń
 11. akurat trwa moja faza na pieczenie tart, więc teraz chyba czas na wersję na słodko ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Wydawało mi się, że chwilę nie zaglądałam do was. A tu tyle ciekawych przepisów i pięknych zdjęć!

  OdpowiedzUsuń